CZYSZCZENIE WYKŁADZIN, DYWANÓW, TAPICEREK

Kolejnym etapem naszego kontraktu z klientami jest proces cyklicznego sprzątania i czyszczenia wykładzin, dywanów i tapicerek. Najczęściej oferujemy wykonanie takich prac raz na kwartał, co wystarcza na utrzymanie ich w należytej czystości w trybie ciągłym.

Nasza firma profesjonalnie czyści, pierze oraz zabezpiecza przed ponownym zabrudzeniem dywany, wykładziny i tapicerkę. Dysponujemy wiedzą, umiejętnościami i wyposażeniem, aby fachowo wykonać prace odświeżające wszelkie pokrycia powierzchni. Metody skutecznego czyszczenia dobieramy pod kątem typu i budowy runa, osnowy, podkładu czy stopnia zanieczyszczenia.

Pranie dywanów i tapicerek

Jak wykonujemy nasze usługi czyszczące?

Do czyszczenia wykładzin, dywanów i tapicerek wykorzystujemy maszyny ekstrakcyjne do prania dywanów oraz czyszczenie suchą pianą. Pozwala to przedłużyć żywotność wykładzin czy dywanów rozlokowanych w budynkach naszych klientów.

Dla zwiększenia skuteczności prowadzonych prac czyszczących sięgamy nie tylko po specjalistyczne maszyny, ale i środki chemiczne. Każdy rodzaj pokryć – dywanów, wykładzin i tym podobnych, wymaga od nas indywidualnej oceny i odpowiedniego postępowania. Dostosowujemy do materiału, struktury, rodzaju splotu oraz innych czynników technikę czyszczenia i chemikalia.

Jakie prace wykonujemy?

W skład naszej oferty czyszczenia dywanów, wykładzin i tapicerek wchodzą takie prace jak:

  • ekstrakcja,
  • szamponowanie,
  • pianowanie,
  • kapsułkowanie,
  • bonnetowanie.

Ekstrakcja, czyli czyszczenie gruntowe to prace polegające na rozprowadzeniu na powierzchni czyszczonej środka chemicznego. Później jest on usuwany razem z brudem z dywanu czy wykładziny przy użyciu ekstraktora. Urządzenie natryskowo-ssące równocześnie aplikuje preparat, usuwa skutecznie i dokładnie brud oraz odsącza pozostałe płyny. Z tego względu ekstrakcja jest czynnością, którą możemy wykonać w przypadku większości rodzajów dywanów i wykładzin.

Szamponowanie, podobnie jak ekstrakcja, jest działaniem zaliczanym do grupy czyszczenia gruntowego. W trakcie szamponowania rozprowadzamy na powierzchni czyszczonej środek chemiczny, który następnie spieniamy i wcieramy szorowarką. Nadmiar płynów odsysamy lub wypłukujemy, a po wyschnięciu powierzchni jest ona odkurzana przez naszych pracowników ze skrystalizowanej mieszaniny szamponu i brudu. Metoda ta może być stosowana jak najbardziej do czyszczenia większości tekstyliów podłogowych. Wyjątkiem od tej reguły będą takie powierzchnie jak:

  • wykładziny flokowane,
  • płytki dywanowe zamontowane na podłogach dystansowych,
  • wykładziny na podkładach.

Pianowanie polega na wykorzystaniu w czyszczeniu dywanów, wykładzin i tapicerek tak zwanej „suchej piany”. Określamy to mianem czyszczenia pielęgnacyjnego, które polega na rozprowadzeniu i wtarciu piany w powierzchnię. Piana ta intensywnie rozpuszcza brud. Zanieczyszczenia zostają następnie odessane wraz z suchą pianą odkurzaczem. Powierzchnia po pianowaniu tylko w nieznacznym stopniu jest namoczona, dlatego w krótkim czasie wysycha. Metoda pianowania jest rekomendowana przez nas dla różnego rodzaju dywanów, wykładzin i tapicerek.

Kapsułkowanie zaliczane jest do grona prac polegających na czyszczeniu pielęgnacyjnym. Nasi pracownicy podczas kapsułkowania rozprowadzają na danej powierzchni środek chemiczny. Wcierany jest on w nią specjalistyczną maszyną rozpuszczającą brud. Podczas wysychania preparat natychmiast łączy się ze wszelkimi nieczystościami, przez co powstają kapsułki – granulki, które w kolejnym etapie prac są usuwane odkurzaczem. Kapsułkowanie polecamy do wykonania na wszystkich dywanach, wykładzinach i tapicerkach, nawet tych wrażliwych na wilgoć, tj. w przypadku czyszczenia dywanów pętelkowych, welurowych, filcu igłowego itp. Powierzchnie nie są przy tym nadmiernie przemaczane podczas czyszczenia, dlatego szybko wysychają.

Bonnetowanie to ostatnia metoda czyszczenia, jaką mamy w ofercie. To także czyszczenie pielęgnacyjne, polegające na rozprowadzeniu na powierzchni czyszczonej środka chemicznego. Jest on wcierany przez maszynę rotacyjną i rozpuszcza zanieczyszczenia. Urządzenie wyposażone w bonnet, oprócz wcierania preparatu, zbiera także brud. Czyszczenie pielęgnacyjne jest przeznaczone do powierzchni tekstylnych o niskim runie, igłowanych, supełkowanych i flokowanych. Nie należy jednak wykonywać bonnetowania na pokryciach tkanych, tuftowanych ciętych, shaggy oraz na podłożach bitumicznych i ciężkich lateksowych.

Zabezpieczenie przed ponownym zabrudzeniem

Po wyczyszczeniu dywanów, wykładzin i tapicerek i wyschnięciu są one zabezpieczane odpowiednimi preparatami, które w naturalny sposób nie pozwalają przedostawać się rozlewanym płynom – kawie, herbacie, napojom gazowanym i sokom, do samej struktury wykładzin i dywanów oraz utrudniają ich ponowne zabrudzenie w tak krótkim czasie.