Dezynfekcja budynków wielkopowierzchniowych

Dezynfekcja pomieszczeń – sprzętów

Wiele branż wymaga stałej lub doraźnej dezynfekcji pomieszczeń lub sprzętów. Nie jest to jednak taki sam proces w każdym przypadku. Sposób odkażenia dobiera się odpowiednio do sytuacji i wymagań Klienta. Najpopularniejszymi są zamgławianie, ozonowanie i działanie z użyciem lamp bakteriobójczych.

Zamgławianie

Proces ten, jak sama nazwa wskazuje, używa czegoś w rodzaju sztucznie wytworzonej mgły w celu odkażenia pomieszczeń i sprzętów. Metoda ta nosi także nazwę ULV czyli ultra low volume (ultra-niska objętość). Urządzenia rozpylają substancje chemiczne w taki sposób, że powstaje para, która osiada na wszystkich powierzchniach w danym pomieszczeniu i łatwo przenika do miejsc trudno dostępnych, pozwalając na kompleksową dezynfekcję wybranej przestrzeni. Mgła ta świetnie sprawdza się zarówno do odkażenia samochodów lub pomieszczeń biurowych, jak i dużych przestrzeni jak np. magazyny czy hale produkcyjne – używamy wówczas odpowiednio większej maszyny, takiej jak armatka.

Ozonowanie

Ozonowanie to metoda idealna w miejscach, gdzie konieczne jest pozbycie się wszelkiego rodzaju zarazków i drobnoustrojów. Może ona również zlikwidować nadmierną wilgoć oraz usunąć w otoczenia pyłki lub inne szkodliwe dla alergików substancje. Cały proces odbywa się podobnie, jak zamgławianie – ozon rozpylany jest za pomocą odpowiednich narzędzi (które dobierane są w zależności od wielkości dezynfekowanego pomieszczenia) co pozwala na dokładne dotarcie tej substancji do wszelkich zakamarków i miejsc trudno dostępnych. Znaczną różnicą jest jednak fakt, że ozonowanie jest niebezpieczne dla człowieka, należy więc wykonywać je w godzinach, w których nasze pomieszczenia są całkowicie puste.

Lampy bakteriobójcze

Kolejnym sposobem na zdezynfekowania pomieszczenia jest zastosowanie lamp bakteriobójczych. Ich właściwości pozwalają na zlikwidowanie drobnoustrojów, co z kolei zapewnia sterylność w danej przestrzeni. Metoda z zastosowaniem promieni UV-C z pewnością sprawdzi się w takich miejscach jak np. gabinety lekarskie, kosmetyczne czy studia tatuażu. Istnieje możliwość zamontowania takich lamp na stałe bądź zakupienia wariantu wolnostojącego, który można przenosić w dowolne miejsce. Należy pamiętać, że ludzie nie mogą przebywać w miejscach, w odbywa się dezynfekcja za pomocą lamp.

Horizont Global proponuje wiele rodzajów dezynfekcji – lampy bakteriobójcze, ozonowanie i zamgławianie. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, która metoda będzie dla Ciebie najlepsza!